کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  
لیست اخبار
 
مصرف نان های کپک زده سرطان زا است  
برگزاری سمينار کولورکتال در شیراز  
گفتگو با دکتر امید فرخزاد، استاد دانشکاه هاروارد در خصوص روشهای نوین درمان  
آخرین اخبار درباره سرطان از بیمارستان جان هاپکینز  
اثر پياز و زردچوبه بر سرطان كولون(سرطان روده بزرگ)  
راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه  
   

 
درج خبر: پنجشنبه 9 اردیبهشت 91 منبع :http://worldfood.ir
مصرف نان های کپک زده سرطان زا است بازگشت به لیست اخبار

مسمومیت های سرطانی یا سرطان زایی از عوارض مصرف نان های کپک زده است. کارشناس مواد آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد کپک زدگی نان اظهار کرد: بعد از این که نان از تنور یا فر بیرون آمد یک سری کپک روی آن قرار می گیرد و اگر نان ها به صورت لایه لایه و داغ روی هم قرار داده شوند، رطوبت و دمای هوا مواد مغذی را برای رشد کپک ها تامین می کنند و به راحتی کپک ها روی آنها رشد کرده و ریشه دار می شوند هرچند ممکن است این کپک ها بر سلامتی انسان تاثیری نداشته باشند.

رضا مورکیان افزود: زمانی که نان ها به صورت لایه لایه و داغ روی هم قرار گیرند ممکن است کپک بزنند که باید در این شرایط همه لایه ها را دور بریزیم چرا که سموم تولیدی از کپک ها می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به بروز سرطان شود. در واقع بروز سرطان می تواند از عوارض مصرف این نان ها باشد.

وی با تاکید بر این که خطرات بیشتر ناشی از کپک نان نسبت به سموم ناشی از کپک زدگی آرد و مغذی جات است، یادآور شد: در مرحله ای که بخشی از نان کپک زده است باید کل نان را دور ریخت چرا که مابقی نان نیز در حال کپک زدن است در حالی که قابل رویت نیست.

این کارشناس در خصوص روش نگهداری نان ها در مقابل کپک ها گفت: نان را باید بلافاصله پس از پخت در مکان مناسب و دور از گرد و غبار قرار داد و در قطعات مناسب بسته به میزان مصرف بعدی، بسته بندی کرده و در فریزر نگهداری شوند تا در فریزر منجمد شده و در مصرف بعدی مورد استفاده قرار گیرند.

وی نگهداری نان داخل یخچال را سبب بیات شدن زودرس نان و غیرقابل استفاده شدن آنها دانست و تصریح کرد: همچنین کپک ها در محیط یخچال می توانند رشد کنند بنابراین بهترین روش برای نگهداری نان به مدت طولانی نگهداری در فریزر است.

وی همچنین گفت: گاهی نان های اضافه داخل سفره های خانگی به خصوص سفره های پلاستیکی نان دچار کپک زدگی می شوند که این کپک ها قادر به تولید سموم یا مایکوتوکسین هایی از جمله آفلاتوکسین ها است که مصرف مستقیم آنها برای انسان خطرات جدی در پی خواهد داشت.

مورکیان با بیان اینکه بعضی از افراد نان های کپک زده و ضایعات نان را به نان خشکی ها که نهایتا به مصرف دام می رسد تحویل می دهند، خاطرنشان کرد: این سموم کپکی یا قارچی نان کپک زده در بدن دام، سموم خطرناکی را تولید می کنند که نهایتا وارد چرخه غذایی انسان می شود.

بنابراین توصیه می شود: نان کپک زده را باید دور ریخت و از مصرف آن برای دام و انسان جدا پرهیز شود.

 
  
   
درج خبر: پنجشنبه 31 فروردین 91 منبع :http://colorectalcongress.sums.ac.ir
برگزاری سمينار کولورکتال در شیراز بازگشت به لیست اخبار

پس از برگزاری موفقيت آميز سمينار ساليانه کولورکتال در سالهای گذشته، ششمين کنگره ساليانه کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شيراز در تاريخ 31 فروردين ،1و 2 ارديبهشت ماه 1391در شيراز، در مرکز همايش سينا و صدرا برگزار خواهد شد ...

دبیرخانه کنفرانس

شیراز- بیمارستان شهید فقیهی – ساختمان شماره 1- دفتر بخش جراحی کولورکتال

تلفن تماس:  2317231 – 0711

99 – 2351087 – 0711  داخلی 414

فاکس: 2330724 - 0711

Email: colorectal@sums.ac.ir

آدرس محل برگزاری کنگره: شیراز - خیابان نشاط - خیابان پشت هتل پارس -
سالن های سینا و صدرا

 

91/1/31

تاریخ

ساعت

برنامه

محل نمایش

91/1/31

14:00 – 8:00

عمل جراحی زنده

سالن کنفرانس بیمارستان شهید فقیهی

 

91/2/2

تاريخ

ساعت

برنامه

گرداننده پانل/سخنران

91/2/2

8:00- 7:00

ثبت نام

-

91/2/2

8:30- 8:00

پخش آيات قرآن کريم و سرود ملی

-

91/2/2

8:40-8:30

Psychiatric consideration in IBD patient

دکتر علوی

91/2/2

8:55- 8:40

Specific consideration of IBD in pediatric age group

دکتر ايمانيه

91/2/2

10:30- 8:55

Panel of  Complication & pitfall in surgical management of IBD

دکتر ايزدپناه

91/2/2

11:00- 10:30

استراحت و پذيرايی

-

91/2/2

12:30- 11:00

Panel of  New aspect of medical therapy in IBD

دکتر لنکرانی

91/2/2

14:00- 12:30

Panel of medical & surgical management of constipation

دکتر توليت

  
درج خبر: دوشنبه 28 فروردین 91 منبع :http://www.topiranian.com
گفتگو با دکتر امید فرخزاد، استاد دانشکاه هاروارد در خصوص روشهای نوین درمان بازگشت به لیست اخبار

دكتر اميد فرخزاد، استاد ايراني دانشگاه «هاروارد»، با همكاري يكي از اساتيد دانشگاه MIT آمريكا با ابداع نوعي نانوبمب ضد سرطاني هوشمند به روشي جديد براي درمان سرطان دست يافته كه ضمن نابودي موثر و هدفمند سلول‌هاي سرطاني‏‏‏ عوارض روش‌هاي متداول شيمي درماني را نيز در پي نخواهد داشت.
در حال حاضر براي بسياري از بيماران سرطاني استفاده از شيمي درماني، حكم شمشير دو لبه را دارد و در كنار نتايج اميدواركننده اين راه درماني، ‌عوارض جانبي منفي آن نگران‌كننده است زيرا اين شيوه درماني كه سلول‌هاي سرطاني را به صورت انتخابي نابود نمي‌كند به سلول‌هاي سالم بدن هم لطمه وارد مي‌كند

اكنون اميد فرخ زاد پژوهشگر ايراني دانشگاه «هاروارد» و همكارانش كره‌هاي دارويي بسيار ريزي در مقياس نانو طراحي كرده‌اند كه قادرند سلول‌هاي سرطاني را از سلول‌هاي سالم تشخيص داده و به نحوي اختصاصي تنها سلول‌هاي آسيب‌ديده را نابود كنند.
اگر چه ايده استفاده از نانو فن‌آوري و سيستم‌هاي رهايش دارو در درمان سرطان در چند سال اخير همواره مورد توجه دانشگران و گروه‌هاي تحقيقاتي مختلف قرار گرفته و نمونه‌هاي معدودي از آنها نيز به مرحله باليني رسيده است، اما با توجه به اهميت و كارايي بسيار خوب اين طرح و نتايج آن در نمونه‌هاي حيواني تحقيقات دكتر فرخزاد و پرفسور لنگر كه اولين بار سال گذشته در ميتينگ سرطان اروپا و سمپوزيوم نانوتكنولوژي و سرطان كنفرانس سرطان آمريكا ارائه شده به شدت مورد توجه مجامع علمي و رسانه‌هاي خبري آمريكا و اروپا قرار گرفته و اميدهاي زيادي را در كاربرد اين تكنيك پيچيده در عرصه درمان در آينده‌اي نه چندان دور ايجاد كرده است.
دكتر فرخزاد، استاد ايراني دانشگاه‌ «هاروارد» كه با همكاري استاد سابقش «پرفسور رابرت لنگر» در دانشگاه MIT (موسسه فن‌آوري ماساچوست) اين تحقيقات را رهبري مي‌كنند، در گفت‌وگويي تلفني با اشاره به اين كه اين طرح در حال حاضر در زمينه درمان سرطان پروستات دنبال مي‌شود، تاكيد كرد: روش انتقال تركيبات دارويي از طريق نانو ذرات كه در اين طرح با موفقيت در موش‌ها آزمايش شده مي‌تواند علاوه بر درمان سرطان پروستات در درمان مبتلايان به ساير انواع سرطان‌ها و حتي در ساير بيماري‌ها از جمله امراض قلبي (براي باز كردن محل‌هاي مسدود شده رگ‌ها) به نحوه موثري استفاده شود.
وي خاطر نشان كرد: در اين روش براي انتقال دارو به سلول‌هاي سرطاني از كره‌هايي به ابعاد حدود 150 نانومتر ــ كه حدود 500 تاي آنها قطري در حدود عرض يك تار مو دارند ــ استفاده مي‌شود.
اين ريزكره‌ها كه ساختاري شبيه توپ فوتبال دارند با كنار هم قرار دادن چندين مولكول مختلف به وسيله يك پايه پليمري ايجاد شده‌اند كه هر يك از اين مولكول‌ها وظيفه خاصي بر عهده دارند.
دكتر فرخزاد تصريح كرد: از جمله مولكول‌هاي به كار رفته در ساختار اين ريز كره‌ها مولكول‌ RNA است كه مي‌تواند پروتئين سلول‌هاي سرطاني را جهت اتصال ريزكره به آنها شناسايي كند؛ به اين ترتيب ريز كره‌هاي حاوي دارو تنها به سلول‌هاي سرطاني متصل مي‌شوند.
وي خاطر نشان كرد: عملكرد اختصاصي و هوشمندانه ريز كره‌ها باعث مي‌شود سلول‌هاي سالم در معرض دارو قرار نگيرند و در نتيجه عوارض شيمي درماني در اين روش وجود ندارد.
دكتر فرخزاد در عين حال تصريح كرد كه مزيت اين روش صرفا حذف عوارض شيمي درماني نيست بلكه آزمايش‌هاي انجام شده روي مدل‌هاي حيواني نشان مي‌دهد كه اين روش كه طي آن دارو به صورت كاملا هدفمند و طي چند هفته آزاد مي‌شود مي‌تواند به نحو كاملا موثري سرطان را نابود كند.
استاد ايراني دانشگاه «هاروارد» در ادامه درباره روند اجراي اين طرح و نتايج حاصل كه مورد توجه مجامع پزشكي قرار گرفته به خبرنگار ايسنا گفت: نانو كره‌هاي ساخته شده در اين تحقيق به موش‌هاي آزمايشگاهي تزريق و تاثيرات آن طي 110 روز بررسي شده است. در اين آزمايش هفت موش بيمار شركت داشتند كه در پايان دوره، سرطان در پنج موش كاملا برطرف شد، ميزان بيماري در يك موش به نحو چشمگيري كاهش يافت و موش ديگر هم با اين كه هنوز سرطان داشت ولي شدت بيماري در آن در مقايسه با موش‌هايي كه با روش‌هاي معمول تحت درمان قرار گرفته بودند به مراتب كمتر بود.
دكتر فرخزاد در پاسخ به اين سؤال كه آيا تركيبات مورد استفاده در ساخت ريزكره‌ها از لحاظ اثرات سوء احتمالي بررسي شده‌اند يا نه به ايسنا، گفت: از آنجا كه هدف ما ساخت نانو تركيبي بود كه در كوتاه‌ترين زمان ممكن به مرحله انساني برسد، حتي‌الامكان از موادي استفاده كرديم كه قبلا در پزشكي به كار رفته و از سلامت آنها مطمئن بوديم مثلا پليمري كه به عنوان نگهدارنده به كار رفته پيش از اين در ساخت نخ بخيه استفاده شده و هيچ گونه عوارضي در بدن بيماران نداشته است.
وي خاطر نشان كرد: به زودي مرحله آزمايش اين تكنيك در حيوانات بزرگتر (ميمون و سگ) را آغاز مي‌كنيم و اميدواريم بتوانيم طي 18 تا 24 ماه آينده آنها را بر روي انسان آزمايش كنيم.
استاد ايراني دانشگاه «هاروارد» در پاسخ به این كه نظر وي را درباره زمان پيش‌بيني شده براي تكميل آزمايش‌ها و كاربرد علمي اين تكنيك در بيماران پرسيده بود، اظهار داشت: تصور مي‌كنم طي سه، چهار سال آينده يا نهايتا تا هشت سال ديگر اين تكنيك به مرحله كاربرد برسد و به عنوان يك پزشك اميدوارم بتوانيم فرايند ساخت اين نانو كره‌ها را كه در حال حاضر مستلزم فن آوري بسيار پيچيده است به نحوي تسهيل كنيم كه استفاده از آن از لحاظ هزينه و امكانات مورد نياز براي تمام بيماران در جاي جاي جهان امكان پذير باشد.
اين دانشگر جوان ايراني كه از 14 سالگي به آمريكا مهاجرت كرده است در پايان با اشاره به علاقه عميق خود به زادگاهش و تمايل به سفر به ايران خاطر نشان كرد: بسيار خوشحال مي‌شوم كه بتوانم با همكاران خود در ايران ارتباط داشته و در زمينه مبادله دانسته‌ها و تجارب علمي با آنها همكاري داشته باشم.

 
  
درج خبر: شنبه 6 اسفند 90 منبع :http://fa.parsiteb.com
آخرین اخبار درباره سرطان از بیمارستان جان هاپکینز بازگشت به لیست اخبار
1 - هر شخص دارای سلول های سرطانی در بدن خود است .این سلول های سرطانی در آزمایشهای استاندارد خود را نشان نمی دهند تا آنکه به مقدار چند میلیارد سلول افزایش یابند. زمانی که پزشکان به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام می کنند که دیگر در بدن آنها سلول سرطانی وجود ندارد ، این حالت فقط بدان معناست که آزمایشها دیگر قادر به ردیابی و پیدا کردن سلولهای سرطانی نیست زیرا آن سلول ها به مقدار قابل رد یابی شدن در بدن وجود ندارند.

2 – سلولهای سرطانی بین شش تا ده مرتبه در دوره زندگی یک انسان پیدا می شوند.

3 – زمانی که سیستم ایمنی انسان قوی باشد سلولهای سرطانی از بین می روند و از ایجاد تومور سرطانی جلوگیری می شود.

4 - زمانی که شخص بیماری سرطان دارد نشانه آنست که وی دارای کاستیهای تغذیه ای شده است . این کاستی ممکن است منشاء ژنتیک ، محیطی ، غذا ها و عواملی در شیوه زندگی باشد.

5 – برای غلبه بر کاستی های متعدد تغذیه ای ، تغییر در رژیم غذایی شامل اضافه کردن بعضی مکمل های غذا یی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

6 – شیمی درمانی ضمن آنکه باعث مسموم کردن فوری سلول های سرطان است که سریع رشد می کند ، سلول های سالم بدن درمغز استخوان و دیواره روده ها و غیره را که سریع رشد می کند نیز از بین می برد و می تواند سبب ضایعه عضو بدن مثل کبد ، کلیه ها و قلب و ریه ها و غیره شود.

7 – سلول های سرطانی در محیط حاوی اکسیژن توان ماندن ندارند. ورزش روزانه وتنفس عمیق باعث می شود که اکسیژن به لایه های سلولی برسد . اکسیژن درمانی روش دیگرِی برای از بین بردن سلول های سرطانی است.

8 - درمان اولیه با شیمی درمانی و پرتو درمانی غالبا اندازه تومور را کاهش می دهد. بااینوصف شیمی درمانی و پرتودرمانی درازمدت به نابودی بیشتر تومور منتج نمی شود.

9 - زمانی که بدن تحت تاثیر مسمو میت ناشی از شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار می گیرد سیستم ایمنی در معرض خطر و نابودی واقع می شود بنا براین شخص ممکن است مقاومت خود را در برابر انواع مختلف عفونتها و پیچیدگیهای ناشی از آن از دست بدهد.

10 - شیمی درمانی و پرتو درمانی می تواند باعث جهش ژنتیکی سلولهای سرطانی گردد و مقاوم و پایدار شود ونابود کردن آن مشکل خواهد شد .جراحی می تواند باعث گسترش سلول های سرطانی به دیگر نقاط بدن شود.

 11 – یک راه موثر مبارزه با سرطان غذا نرساندن به سلولهای سرطانی است . عدم رساندن مواد غذ ایی مورد نیاز سلول برای جلوگیری از افزایش و چند برابر شدن تعداد سلولها است . سلولهای سرطانی از چه موادی تغذیه می شوند؟
الف – قند تغذیه کننده سرطان است. با قطع مصرف قند یک عامل مهم تامین غذا برای سلولهای سرطانی قطع می شود . جانشین های قند نظیر NutraSweet ، Equal ، Spoonful و غیره با Aspartame ساخته می شود و زیان آوراست. یک جانشین طبیعی بهتر عسل مانوکا یا ملاس ناشی از قند سازی است لیکن مقدار مصرف آن باید بسیار اندک باشد. نمک سفره دارای افزودنی شیمیایی است که رنگ آنرا سفید کند. جانشین بهتر نمک سفره نمک حاصل از آب دریا و یا Brag"s aminos است.
ب – شیر باعث می شود که بدن بخصوص در سیستم گوارش (معده و روده ها ) مخاط درست کند. سرطان ا ز مخاط تغذیه می کند . با قطع مصرف شیر و جانشین کردن آن با شیر سویا سلولهای سرطانی در برابر بی تغذیگی قرار می گیرند.
پ - سلولهای سرطانی در محیط اسیدی مقاوم و پایدار می شوند. رژیم مبتنی بر گوشت قرمز اسیدی می شود و بهترین آنست که ماهی خورده شود و بجای مصرف گوشت گاو و خوک مقدارکمی گوشت جوجه مرجح است. گوشت قرمز همچنین محتوی آنتی بیوتیک های دامی ، هرمون های رشد و انگل است که تماما بخصوص برای اشخاص مبتلا به سرطان آسیب رسان است .
ث - رژیم با 80% سبزیجات تازه و آب میوه و بنشن ، دانه های نباتی ، آجیل ها و مقداری میوه بدن را در محیط قلیایی قرار می دهد. ازغذاهای پخته شده شامل بنشن ،حدود 20% می تواند به بدن برسد. آنزیم های زنده در آب سبزیجات تازه به آسانی جذب می شود و ظرف 15 دقیقه به سطوح سلولی می رسد تا سلولهای سالم را رشد کافی دهد و تقویت کند. برای بدست آوردن آنزیم های زنده بمنظور ساختن سلول های سالم کوشش کنید آب سبزیجات تازه ( بسیاری از سبزیجات از جمله جوانه لوبیا ) مصرف کنید و دو تا سه مرتبه در روز مقداری سبزیجات خام بخورید. آنزیم ها در حرارت 104 درجه فارنهایت (یا 40 درجه سانتیگراد) ازبین می روند.
 ج- از خوردن قهوه ، چای وشکلات که دارای کافئین زیاد است پرهیز کنید. چای سبز جانشینی بهتر و دارای خواص ضد سرطان است. بهترین نوشیدنی آب است. برای جلوگیری از ورود توکسین های معروف(مواد سمی ) و فلزات سنگین در آبهای لوله کشی به بدن ، مصرف آب تصفیه شده یا فیلتر شده مناسب است . از خوردن آبهای تقطیر شده پرهیز کنید.

12 - هضم پروتئین گوشت قرمز سخت است و نیاز به مقدار زیادی آنزیم گوارشی دارد. گوشت هضم نشده که در روده ها باقی بماند فاسد می شود و مسمومیت ایجاد می کند.

13 - دیواره های سلول سرطانی دارای پوشش پروتئین خشن است. با صرفنظر کردن از خوردن گوشت یا کمتر خوردن آن آنزیم بیشتری برای حمله به دیواره های پروتئینی سلول سرطان آزاد می شود و به بدن امکان می دهد سلول های سرطانی را از بین ببرد.

14 – بعضی مکمل ها : IP6, Flor-ssence, Essiac, anti-oxidants, vitamins, minerals, EFAs etc.)) سیستم ایمنی را بهبود می بخشند تا سلولهای مبارزه کننده و کشنده خود بدن را برای از بین بردن سلول سرطانی تقویت کنند. مکمل های دیگرنظیر ویتامین ای (E) توان برنامه ریزی کشتن سلول یعنی روش معمولی خلاصی یافتن از سلول های آسیب دیده ، غیر ضروری و غیر لازم بدن را دارند.

15 – سرطان بیماری جسم و روح و روان است. داشتن روحیه مثبت و پیکار جو به شخص مبارزه کننده با سرطان کمک می کند که به بقای خود ادامه دهد. خشم و عدم بخشش و تند خویی بدن را در برابر محیط پر تنش وترشرویی قرار می دهد. بیاموزید که روحیه ای توام با عشق و بخشندگی داشته باشید. بیاموزید که همواره حالت آرامش و دلی آرام داشته باشید و از زندگی لذت ببرید. 
درج خبر: شنبه 6 اسفند 90 منبع :http://fa.parsiteb.com
اثر پياز و زردچوبه بر سرطان كولون(سرطان روده بزرگ) بازگشت به لیست اخبار

تحقيقات بر روي اين مورد در دانشگاه جان هاپكينز آمريكا انجام شد و به اين نتيجه رسيدند كه دو تركيب موجود در زردچوبه و پياز (كوركومين و كوئرستين) موجب كاهش اندازه( به ميزان50%) و تعداد (به اندازه 60 %) پوليپ هاي روده مي شود.

كوئرستين (quercetin) كه در پياز وجود دارد، يك آنتي اكسيدان است. اين آنتي اكسيدان در سيب، چاي ، انگور قرمز، پرتقال، ليمو ، آلبالو و سبزيجات سبز رنگ نيز يافت مي شود.

كوئرستين نه تنها در كوچك كردن سلول هاي سرطاني اثر دارد، بلكه در جلوگيري از آلرژي و ورود بعضي ميكروب ها به بدن نقش بسزايي دارد.

كوركومين (curcumin) كه در زردچوبه وجود دارد، در بدن به دو صورت ظاهر مي شود: آنتي اكسيدان و آنتي باكتريال (از ورود باكتري به بدن جلوگيري مي كند).

گذشته از اين ها، زردچوبه در سلامتي كبد، كاهش كلسترول خون و جلوگيري از فعاليت سلول هاي سرطاني به خصوص در سرطان هاي سينه، خون و روده بزرگ نقش بسزايي دارد.

علايم وجود سرطان كولون

نشانه هايي وجود دارد كه با آنها مي توان سرطان كولون را تشخيص داد. اين علايم عبارتند از: حركت درون روده، كرامپ يا گرفتگي معده، مدفوع خوني، كاهش قابل ملاحظه ي وزن و احساس خستگي.

يبوست، دفع مدفوع كمتر از 3 بار در هفته يكي از نشانه هاي سرطان روده بزرگ مي باشد.

يكي ديگر از علايم، احساس سنگيني و پُري مي باشد به علت اينكه تومور در انتهاي روده رشد مي كند.

تهوع و استفراغ به چند دليل به وجود مي آيد: كاهش جريان خون، درد و يبوست.

گاز معده و نفخ نيز يكي از مواردي است كه مي تواند به تشخيص سرطان روده بزرگ كمك نمايد.

احساس سنگيني و رخوت نيز از ديگر نشانه ها مي باشد. سرطان، باعث كمبود خون و به دنبال آن، كم خوني ناشي از كمبود آهن مي شود. به همين دليل احساس تنبلي، سستي و ... ايجاد مي شود.

اما اين علايم بعد از به وجود آمدن و رشد كردن سلول هاي سرطاني به وجود مي آيد. پس بهتر است از تمام نعمات خداوندي استفاده كنيم تا دچار امراض نشويم.

عوامل خطر سرطان كولون

عوامل خطر سرطان كولون، دو نوع است:

- عوامل خطري كه مي توان آنها را تغيير داد.

- عوامل خطري كه غير قابل تغيير هستند.

عوامل خطري كه نمي توان آنها را تغيير داد:

سن: با افزايش سن، احتمال خطر بروز سرطان بيشتر مي شود. تحقيقات نشان مي دهد كه تعداد بسيار كمي از افراد پايين 50 سال، به اين بيماري دچار شده اند.

تاريخچه خانوادگي: اگر يكي از اقوام درجه يك (پدر، مادر، خواهر يا برادر) قبل از 60 سالگي دچار سرطان شده باشند، شما هم در معرض خطر قرار داريد.

تاريخچه فردي: اگر شما سرطان كولون گرفته ايد و بهبود يافته ايد، باز هم در معرض خطر هستيد.

سابقه بيماري: تحقيقات نشان داده است در افرادي كه دچار ورم روده و ديابت هستند، احتمال خطر سرطان زياد است.

عوامل خطري كه مي توان آنها را تغيير داد:

رژيم غذايي: رژيم هاي پرچرب باعث افزايش سرطان مي گردد. براي جلوگيري از سرطان مي توان بيشتر سبزيجات و ميو جات را مصرف كرد.

ورزش كردن: كساني كه ورزش نمي كنند، بايد منتظر سرطان باشند. 20 دقيقه در روز ورزش كنيد تا بيمار نشويد.

چاقي: چاقي از بزرگ ترين عوامل مرگ ناشي از سرطان است، در نتيجه برنامه غذايي خود را طوري تنظيم كنيد كه وزنتان متعادل بماند.

سيگار كشيدن: سيگار نه تنها به ريه آسيب مي رساند، بلكه باعث مرگ 12 درصد از بيماران سرطاني مي شود.سيگار موجب تورم رگ مي شود و مواد مضر آن جذب خون مي گردند، به همين سبب افزايش دهنده سرطان شناخته شده است.

نوشيدن مشروبات الكلي: مشروبات الكلي نيز موجب بروز سرطان و انواع بيماري ها مي شوند.

پس بياييد از همين امروز با تغيير برنامه غذايي، ورزش كردن، حفظ وزن متعادل بدن و كنار گذاشتن سيگار و مشروبات الكلي گامي بلند به سوي سلامتي برداريم

 

 

 
درج خبر: یکشنبه 21 اسفند 90 منبع :http://fa.parsiteb.com
راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه بازگشت به لیست اخبار

سرطان نوعی ایجاد هرج و مرج و خارج شدن سلول های بدن از روند طبیعی است . سرطان پستان جزء سرطان های نسبتا شایع و خطرناک در بین زنان می باشد . سینه از انواع غدد مترشحه می باشد که وظیفه آن تولید شیر است مانند سایر سلول های بدن سینه نیز به طور متناوب رشد کرده و زمانی را نیز به استراحت می پردازد .

دوره رشد و استراحت توسط ژن هایی که در مغز قرار گرفته اند کنترل و اداره می شوند .

هنگامی که ژنها دارای عملکرد مناسبی باشند به خوبی توانایی کنترل رشد سلول ها را دارند اما زمانیکه در عملکرد آنها نوعی نا هنجاری و یا بی قاعدگی بروز کند تسلط خود را بر روی رشد سلول ها از دست می دهند .

درمان موفقیت آمیز این سرطان بستگی به تشخیص اولیه و مراقبت های پزشکی دارد .

علت اصلی بروز آن در ایران بیشتر به تغذیه نامناسب و چرب و غذای بیرون ،عدم تحرک و ناراحتی روحی برمی گردد .

● بهترین راههای پیشگیری از سرطان سینه

در قسمت پزشکی سالانه خود ، از پزشکتان بخواهید که ریسک ابتلا به سرطان سینه را در شما محاسبه کند .

اگر از ریسک متوسطی در ابتدا به بیماری برخوردار هستید ،هر ماه سینه خود را به طور متوسط چک کنید . بهتر است این کار را از بیست سالگی شروع کنید . از ۲۰ تا ۳۹ سالگی نیز هر سه سال یک بار به کلینیک های تخصصی مراجعه کرده و از سلامت خود آگاه شوید و از ۴۰سال به بالا هر سال این کار را انجام دهید .

اگر ریسک شما در ابتلا به بیماری بالا است می بایست در مورد چگونگی انجام آزمایشات و فاصله زمانی بین آنها با پزشک متخصص مشورت کنید .

وزن بدن خود را همواه متعادل نگه دارید ،هنگامی که به سن شما افزوده می شود باید میزان کالری را در رژیم خود کاهش دهید و زمان ورزش و نرمش را زیاد کنید .

در طول روز در شش وعده غذایی از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید البته اگر این تعداد را به نه مرتبه در روز افزایش دهید کار بی نظیری را انجام داده اید .

به دنبال راههای باشید که بدن شما را همواره به فعالیت وادارد چه در محیط کار ،چه در خانه و چه در اوقات فراغت .

اگر مادر یا خواهر یا دختر شما سرطان سینه دارند نزد مشاور ژنتیک رفته و آزمایشات اولیه را انجام دهید .

● ورزش و سرطان سینه

به اعتقاد پژوهشگران تندرستی ، زنان در هر گروه سنی می تواند با انجام حرکات ورزش به طور منظم میزان خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد .


مطالعات علمی بارها نشان داده است که ورزش منظم به بدن انسان در مقابله با بیماری ها کمک می کند .

محققان دریافته اند ورزش های متداول مانند پیاده روی ،دوچرخه سواری یا شنا که در هفته پنج بار تکرار شود بیش از هر فعالیت دیگر موثر بوده است .


فعالیت همگانی همچنین خطر سرطان سینه را در زنانی که احتمال آنها به این سرطان بیش از سایر افراد است نیز کاهش می دهد .

در دو گروه خطر احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه بالا است .

یکی آن دسته که در خانواده آنها سابقه سرطان سینه بوده است و گروه دیگر کسانی که از درمان جایگزینی هورمونی استفاده می کنند که تحقیقات نشان می دهد که ورزش برای زنان لاغر تا وزن متعارف و حتی آنهایی که کمی چاق هستند بیش از دیگر زنان سودمند است .

مطالعات نشان می دهد از بین هر سه زن یک نفر در طول زندگی خود دچار سرطان می شود و سرطان سینه هم از شایع ترین علت مرگ و میر در زنان است امید است که با تشخیص سریع درمان قطعی آن صورت پذیرد .